piątek, 15 marca 2013

Rogaliki drożdżowe z nadzieniem




Przepis na rogaliki otrzymałam wiele lat temu od mojej sąsiadki Anety. Akurat przeprowadziłam się do nowego miasta i podobnież te rogaliki upiec umiała tam każda  gospodyni. Wtedy też poznałam tajemnicę pieczenia rogalików- pracy przy nich jest równo godzina, ze zmywaniem. I to jest prawda. 

Rogaliki piekłam bardzo często zmieniając tylko nadzienie. Czasem były to powidła śliwkowe, czasem nutella a niekiedy ósemki świeżych jabłek. Z każdym nadzieniem rogaliki wychodzą wspaniałe. Ciasto jest bardzo proste i rośnie dosłownie na stole. Nawet mało doświadczonej gospodyni te rogaliki udadzą się. Zapewniam. A zachwyt domowników czy gości- będzie sowitą nagrodą. 

Z podanego przepisu wychodzą 64 rogaliki. 


Uwaga: drożdże, margarynę i jajka należy wyjąć z lodówki dzień wcześniej by przed wyrobieniem ciasta uzyskały temperaturę pokojową. 



Składniki:


4 jajka ( 2 całe i 2 żółtka)

100 g drożdży ( 1 kostka)

1 kg mąki ( typ 500 lub 450)

½ szkl. kwaśnej śmietany

½ szkl. cukru

1 łyżeczka soli

250g margaryny ( 1 kostka)

1 opak. cukru wanilinowego

½ szkl. mleka



Nadzienie:


250g marmolady , powideł lub nutelli

świeże owoce ( jabłka, brzoskwinie)




Dekoracja:


1 jajko do posmarowania rogalików

mak, sezam, polewa czekoladowa, lukier



Sposób wykonania:


Margarynę pokroić w kostkę i rozetrzeć ją z mąką. Drożdże, cukier, cukier wanilinowy zalać ciepłym mlekiem. Dobrze rozrobić i odstawić na kilka minut do wyrośnięcia. Do miski z mąka i margaryną wsypać łyżeczkę soli, dodać 2 jajka i 2 żółtka, śmietanę oraz lekko wyrośnięty zaczyn drożdżowy. Wszystkie składniki dobrze wyrobić. Kulę ciasta odstawić do wyrośnięcia na 15 minut. Potem ją ponownie zagnieść i podzielić na 8 części. Z każdej części zagnieść małą kulkę. Rozwałkowywać je po kolei, w kółko i radełkiem dzielić na  8 trójkątów. Na każdym z nich położyć nadzienie i zawijać. Gotowe rogaliki posmarować rozkłóconym jajkiem i posypać makiem lub sezamem. Można je też po upieczeniu polać polewą lub polukrować. Wtedy przed pieczeniem nie posypujemy ich ziarnami. 


Blaszki z rogalikami wstawiamy do nagrzanego do 150 st. C piekarnika na 20 -25 minut.

Rogaliki po upieczeniu odstawiamy  na chwilę do ostygnięcia. Gotowe rogaliki należy przechowywać przykryte folią lub ściereczką.







































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.